Mitologia w literaturze młodzieżowej – to działa!

Elfy, centaury i pradawne demony? Literatura popularna od lat garściami czerpie spośród mitologii oraz legend. W naszym najnowszym artykule przedstawiamy Wam propozycje czytelnicze, w których odnajdziecie wątki związane z mitologią! 

Książki młodzieżowe o mitologii 

Chociaż w czasie szkolnych lekcji polskiego mitologię najczęściej poznajemy według tradycyjnych przekładów, wielu artystów i twórców sprawnie wykorzystuje wątki związane z ludowymi wierzeniami i licznymi legendami, wykorzystując je w swoich pracach. Tak było także w przypadku książek z dzisiejszego zestawienia! 

Pieśń dla Elli Grey 

W „Pieśni dla Elli Grey” David Almond w ciekawy sposób wykorzystuje mitologi grecką, w tym jeden z najbardziej znanych mitów – o Orfeuszu i Ofelii.

We współczesnej historii poznajemy losy przyjaciółek – Claire oraz Elli, które prowadzą spokojne życie w jednej z nadmorskich miejscowości w Anglii. Pewnego dnia spokój dziewcząt zostaje jednak zaburzony, kiedy w gronie ich przyjaciół pojawia się tajemniczy Orfeusz.

Buntowniczka z pustyni 

Amani nie prowadzi życia jak z bajki. Mieszka w małej, nudnej osadzie Dustwalk, w kraju rządzonym przez Sułtana, despotycznego władcę i tyrana. Dziewczyna pragnie dla siebie lepsze życia. By zrealizować ten cel, wykorzystuje swoją wyjątkową umiejętność sprawnego posługiwania się bronią i zapisuje się na zawody strzelecki. 

W czasie konkursu poznaje Jina – tajemniczego obcokrajowca, który staje się szansą do pełnej realizacji planów. Jednak wybór, jaki podejmie, na zawsze odmieni jej życie.  

Percy Jackson i Bogowi Olimpijscy

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” to popularny cykl książek dla młodzieży Richa Riordan, który zapoczątkowany został powieścią „Złodziej pioruna”. Cykl Riordana opowiada o losach młodego chłopaka, tytułowego Percy’ego Jacksona, który dowiaduje się, że… tak naprawdę jest herosem, dzieckiem greckiego boga oraz śmiertelniczki. Percy nie tylko musi otrząsnąć się po tych jakże dziwacznych wiadomościach, ale także – wraz z przyjaciółmi – złapać złodzieja pioruna, niebezpiecznej broni należącej do potężnego Zeusa. 

Baśniobór

Chociaż „Baśniobór” Brandona Mulla to propozycja raczej dla młodszych czytelników, przy publikacji świetnie bawić będą się także i starsi odbiorcy. Opowiada o losach Kendry i Setha, rodzeństwa, które wysłane zostaje na kilka tygodni do dziadków. Wkrótce okazuje się, że las obok starej posiadłości dziadków tak naprawdę… jest zaczarowany! 

Więcej na temat „Baśnioboru” przeczytacie w naszym poprzednim tekście: „Baśniobór”, czyli zaczarowany las i wielka przygoda

Żniwiarz. Pusta noc

Żniwiarz. Pusta noc” to propozycja polskiej autorki – Pauliny Hendel. W powieści opowiedziana zostaje historia młodej kobiety, Magdy, która na pozór jest zwykłą dwudziestolatką. Jednak zamiast wolne chwile spędzać w kinie czy nad dobrą książką, dziewczyna zajmuje się… tropieniem upiorów pochodzących ze słowiańskich wierzeń!

Magnus Chase i bogowie Asgardu

Magnus Chase i bogowie Asgardu” to kolejny cykl pióra Ricka Riordana. Tym razem popularny autor na swój warsztat bierze mitologię nordycką!

Nowy cykl rozpoczyna się od powieści „Miecz lata”, w której to poznajemy głównego bohatera – tytułowego Magnusa –   który, odkąd sięga pamięcią, sprawiał kłopoty swoim bliskim. Po śmierci ukochanej mamy, chłopak musiał samemu poradzić sobie z życiem. Do momentu, kiedy odnajduje go wuj i zdradza mu rodzinny sekret – tak naprawdę Magnus jest synem nordyckiego boga. Wuj przekonuje chłopaka, że dawne mity wikingów to prawda, a bogowie Asgardu, szykujący się na wojnę, liczą na pomoc nastolatka. 

Klątwa tygrysa 

Klątwa tygrysa” autorstwa Colleen Houck to książka niepozorna, która powstała – jak przyznaje sama autorka – pod wpływem fascynacji młodzieżową prozą Stephanie Meyer. 

W swojej powieści Houck opowiada o młodej kobiecie, która zostaje wybrana na tą, która ma szansę zdjąć pradawną klątwę. Oparta na wierzeniach hinduskich „Klątwa tygrysa” to opowieść o przeciwstawianiu się mrocznym siłom i poświęceniu w imię miłości. 

Więzień labiryntu 

Więzień labiryntu” to debiutancka powieści Jamesa Dashnera, która osiągnęła popularność na całym świecie. Książka przedstawia losy nastolatka Thomasa, który budzi się w windzie. Nie pamięta niczego poza swoim imieniem. Nie wie także, gdzie jest. Kiedy otwierają się drzwi tajemniczej windy, okazuje się, że trafia do Strefy – otwartej przestrzeni, do której, w podobny sposób jak on, zesłani zostali nastolatkowie. Szansą na wydostanie się ze Strefy, jest przejście otwierającego się każdego dnia labiryntu.  „Więzień labiryntu” to ekscytująca dystopia oparta na elementach mitologii greckiej – zwłaszcza na znanym micie o Tezeuszu i Minotaurze.

Cień i kość

Cień i kość” to pierwszy tom z „Trylogii Grisza”, popularnej powieści Leigh Bardugo, która właśnie zekranizowana została w formie serialu przez platformę Netflix. „Cień i kość” to oparta na rosyjskim folklorze i mitologii opowieści o młodej żołnierce, Alinie Starkov, która zmuszona jest do udziału w wyprawie do Fałdy Cienia. 

W momencie, kiedy pułk Aliny zostaje zaatakowany, młoda żołnierka – nieoczekiwanie – wywołuje w sobie magiczną moc. Tym samym staje się niezwykle cennym obiektem dla wojska i trafia do militarnej elity kraju, gdzie szkoli się wśród griszów. Niebawem okaże się, że to na barkach Aliny leżeć będzie przyszłość całego kraju. 

Igrzyska śmierci

Igrzyska śmierci”, podobnie jak „Więzień labiryntu”, wiele czerpią z mitu o Tezeuszu. W powieści Suzanne Collins opowiedziana zostaje historia siedemnastoletniej Katniss Everdeen, która zmuszona zostaje do udziału w brutalnym show organizowanym przez władze jej kraju – Panem. W czasie „Głodowych Igrzysk” ponad dwudziestu młodych ludzi pochodzących z całego kraju walczy na śmierć i życie pod okiem kamer. Katniss zaś zdecydowana jest wygrać zabójcze igrzyska, by po zakończeniu gry ponownie wrócić do swojej rodziny. 

Dodaj komentarz