„Baśniobór”, czyli zaczarowany las i wielka przygoda

„Baśniobór” od lat cieszy się sporą popularnością pośród młodych czytelników. Dla części z nich powieść Brandona Mulla jest kolejną wersją „Harry’ego Pottera”, inni – widzą w niej całką oryginalną, ale jednocześnie pouczającą opowieść.

Niechętna podróż do Baśnioboru

Debiutancka powieść Brandona Mulla „Baśniobór” zaczyna się całkiem niepozornie – od konieczności wyjazdu rodzeństwa Kendry oraz Setha do odległej posiadłości swoich dziadków. Dzieciaki niezbyt lubią dziadków, uważają ich za dziwaków – i mają ku temu wiele słusznych powodów!

W czasie pobytu w domu dziadka i babci, dzieciaki odkrywają, że las stojący obok posiadłości tak naprawdę jest… zaczarowanym lasem, będącym rezerwatem istot magicznych! Odkrycie tytułowego Baśnioboru doprowadza do serii nieprawdopodobnych przygód i problemów, z którymi będą musieli poradzić sobie nastolatkowie.

Zaczarowany świat Brandona Mulla

Baśniobór” to atrakcyjna historia dla młodych czytelników, która sprawnie wykorzystuje znane konwencje klasyki literatury dziecięcej.

W „Baśnioborze” pojawia się wiele motywów i schematów, które powiązać można z innymi tekstami. Przede wszystkim w powieści amerykańskiego autora nie brakuje dość prostej do odczytania symboliki. Tak też w powieści Mulla znaleźć chociażby motyw zakazanego lasu, oznaczający często zagubienie, niepewność czy niebezpieczeństwo. Zakazany las pojawia się zarówno w tekstach kulturowo kanonicznych (np. opowieść o Jasiu i Małgosi), jak i tych znacznie nowszych (przypomnijmy sobie puszczę znajdującą się obok Hogwartu w „Harrym Potterze”). Las to oczywiście nie wszystko. W powieśći odnaleźć możemy motyw podróży bohaterów, tak popularny we wszelkiej literaturze młodzieżowej i przygodowej.

„Baśniobór” koresponduje z klasyką literatury dziecięcej, jednocześnie flirtując z mitologią i dawnymi legendami. Niemal u wszystkich bohaterów fantastycznych w powieści Mulla odkryć możemy bowiem pochodzenie mitologiczne – mitologii słowiańskiej, greckiej czy celtyckiej.

Opowieść o odwadze

„Baśniobór” jest jednak przede wszystkim klasyczną opowieścią o walce dobra ze złem. Walce niewyrównanej, w której potężne siły złej magii muszą zostać odparte przez dwójkę nastoletnich bohaterów.

Za sprawą ich wiary, ale także – dziecięcej szczerości, bohaterowie otrzymują szansę na to, by pokonać swych wrogów. Brandon Mull uczy swoich czytelników, że wiara w dobro może sprawić cuda. A przynajmniej – pomóc w ich realizacji.

„Baśniobór” to także opowieść o tym, że każdy z nas jest kowalem własnego losu. To, jak pokierujemy własnym życiem, zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeśli zaś podejmiemy decyzje błędne, będziemy musieli ponieść ich konsekwencje.

1 Komentarz

Dodaj komentarz