O piesku, który znalazł złodzieja. Streszczenie książki „Sposób na Elfa”

Powieść dla dzieci „Sposób na Elfa” to pełna przygód historia trojga bohaterów – Młodego, Dużego oraz Elfa. Pierwszy z nich jest nastolatkiem, chodzącym do gimnazjum, Duży to jego tata, z kolei tytułowy Elf to… adoptowany przez nich psiak, który zmienia całe ich dotychczasowe życie. To połączenie przyniesie nie lada kłopoty!

„Sposób na Elfa” – streszczenie

Piesek Elf jest kluczową postacią w historii – posiada ogon, cztery łapki, czasem potrafi stać na dwóch, ale na krótko. Elf znajduje się w schronisku wraz ze swą siostrą bliźniaczką, Erką. Niestety, pieski mają pół roku i nikt nie chce ich adoptować. Wkrótce pod wpływem namowy syna, Duży postanawia adoptować Elfa – informacje o tym, że pies poszukuje domu, bohater znajduje w sieci.

Pierwsze dni Elfa w domu

Kiedy dochodzi do adopcji, piesek źle znosi podróż samochodem. Przede wszystkim jest mu smutno, że opuszcza swoją siostrę. Obawia się, że ludzie, którzy go zabrali, zrobią mu krzywdę. Początkowo piesek jest nieufny wobec nowego właściciela. Duży dzięki swojej sile spokoju i rozmowie z Elfem, zyskuje jego zaufanie. Elf zaczyna aklimatyzować się w domu – znaczy teren, załatwiając się na podłogę! Wkrótce psiak udaje się wraz z Dużym do weterynarza.

W międzyczasie Młody wraz z Dużym obmyślają plan, jak zwrócić uwagę Kary, obiektu westchnień Młodego. Postanawiają przykleić na oknie wybranki chłopaka różę – z tego powodu tata spuszcza syna na linie z dachu! Nieoczekiwanie chłopak traci swoją bieliznę, nadziewając się na antenę. Następnego dnia Elf dostrzega zaginione bokserki Młodego, które wiszą dumnie niczym flaga na jednej z anten, a spodenki chłopaka odnalezione zostają w krzakach!

Elf na tropie

Wkrótce do drzwi mieszkania Dużego, Młodego i Elfa puka… policja! Okazuje się, że w okolicznych domach doszło do włamań w piwnicach. Podejrzenia na Dużego rzuca wścibska sąsiadka spod ósemki.

Dochodzi do kolejnych tajemniczych kradzieży w piwnicach, o czym Duży dowiaduje się od policjanta w czasie spaceru z Elfem. Okazuje się, że Elf złapał trop złodzieja – doprowadził śledczego i właściciela do parkingu, gdzie wcześniej stał zaparkowany samochód złoczyńcy.

Po jakimś czasie faktycznie pies doprowadza Dużego do samochodu – srebrnego volkswagena golfa. Duży kontaktuje się z policjantem i przekazuje mu informacje. Okazało się, że sprawcą kradzieży był mężczyzna, który w przeszłości chciał kopnąć Elfa. Co więcej, złodziejem okazał się ratownik medyczny, który doskonale znał kody do domofonów. Policjant proponuje, że przekaże Młodemu oraz Dużemu specjalny dyplom w podzięce za pomoc w złapaniu złodzieja.

W ostatnim rozdziale Duży przyjeżdża do ciotki Ewy, a Elf po raz pierwszy od dawna spotyka się ze swoją siostrą Erką. Psy wesoło brykają w ogrodzie. Elf rozmawia z Erką o swoim właścicielu – określa go mianem „Mojego Własnego Człowieka”.

Fragment książki „Sposób na Elfa” w wersji audio.

„Sposób na Elfa” – lektura dla małych i dużych

Książka Marcina Pałasza „Sposób na Elfa” to książka, po którą w ostatnim czasie niezwykle chętnie sięgają młodzi czytelnicy. Za sukcesem książki stoi m.in. fakt, że publikacja trafiła do najnowszego kanonu lektur szkolnych i omawiana jest w klasach I-III szkoły podstawowej.

„Sposób na Elfa” jest jednak nie tylko pełną zabawnych sytuacji książką dla dzieci, ale przede wszystkim atrakcyjnie napisaną opowieścią o tym, dlaczego posiadanie pieska związane jest z ogromną odpowiedzialnością spoczywającą na jego właścicielu.

Książka „Sposób na Elfa” to propozycja zarówno dla najmłodszych czytelników, jak i tych z nieco większym czytelniczym stażem. To także lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, których dzieci marzą o małym, słodkim piesku!

Dodaj komentarz